Jeśli ktoś z Was doświadczył problemu z polskimi znakami w pracy z Enterprise Architectem wykorzystującym zdalne repozytorium (baza MySQL), to mam dobrą nowinę. Jest szansa, że po przeczytaniu tego wpisu pozbędziecie się go.

Problem objawiał się u mnie tak, że a i owszem, EA pozwalał wpisywać treść z ogonkami, niby zapisywał, jeszcze wyświetlał OK, ale po przeładowaniu, czy też ponownym połączeniu z projektem, krzaki wracały od razu lub przy próbie dostępu do problematycznego elementu.

Jak się okazuje, problem może tkwić w driverach MySQL obsługujących ODBC, czyli MySQL Connector/ODBC. Co gorsza, nie pomaga nawet ustawianie prawidłowego kodowania połączenia z bazą. Do dziś korzystałem z Connectora w wersji 5.1.0.

Walcząc z problemem postanowiłem zrobić dość naturalny krok i przeprowadzić  aktualizację do najnowszej wersji 5.1.7. Przy tej wersji pojawiła się nowa usterka do rozwiązania. Możliwe stało się tylko dodawanie nowych połaczeń, a edycja istniejących, czy też ich usuwanie, stało się niemożliwe z powodu błędu “Invalid attribute string.”. Rozwiązaniem tego okazał się downgrade do wersji 5.1.6, przy której problem ten ustąpił, ale problem kodowania nadal występował.

Po analizie różnic konfiguracyjnych okazało się, że koledzy robiący poprawne wpisy do EA korzystają z MySQL Connector ze starszej lini – 3.x. Po doinstalowaniu (obok już zaisntalowanej wersji 5.1.6) wersji 3.51.27 i utworzeniu nowego deskryptora połączenia bazodanowego, udało się rozwiązać problem i EA już w pełni poprawnie obsługuje zapis i odczyt z bazy danych.

Powodzenia 🙂