Chwilę przed nowym rokiem pojawiły się informacje, że pewna grupa ludzi pracuje nad opcją aktywacji rozdzielczości 4k w lustrzankach cyfrowych firmy Canon. Na pierwszy ogień miał iść Canon T2i, czyli w europejskiej nomenklaturze nazewniczej – Canon 550D.

Pierwszych kilka wersji oprogramowania ma posiadać różne limity, ale ma być udostępniane darmowo, kolejne już być może odpłatnie, choć po przystęnej cenie (w videochatie padała kwota $50).

Twórcy tego softu całość uzasadniają dość wsniosłym sloganem chęci udostępnienia dość profesjonalnych możliwości szerszemu gronu videomaniaków, których nie stać na drogi sprzęt pokroju REDa, czy PHANTOMa.

Premiera miała być wczoraj, tj 1.1.2011 o 11:11PM EST. Jeśli wierzyć temu co już wypływa w internecie, to soft ten stał się faktem. Poniżej wklejka jednego z takich filmików (tutaj akurat na testowej wersji softu od Magic Lantern – przełączcie się na oryginalną rozdzielczość obrazu):

Jeżeli nie wiecie co to 4k w filmowym światku, to tutaj jest trochę więcej suchej teorii na temat filmowania w 4k.

Cały temat jest też na bieżąco relacjonowany przez planet5D.

Z czasem lista obsługiwanych aparatów ma objąć również modele 5D MkII (11.01.2011), 7D, 60D i inne.

Za ciekawostkę, zwłaszcza pod kątem bardzo modnego i czasem użytecznego slow motion, jest fakt możliwości rejestracji obrazu z większym fps (frames per second/klatek na sekundę) – w 1080p 60fps i w 720p 120fps.

PS Post ten jest zarazempierwszym w nowej kategorii dslr. Jest również zapowiedzią być może większej ilości postów poświęconych technicznym aspektom lustrzanek firmy Canon – od czasu do czasu opiszę niekonwencjonalne fotografowanie i wideofilmowanie, właśnie od strony technikaliów.