W ostatnim czasie, z racji pojawienia się możliwości zaliczenia przedmiotu “na skróty”, bawiłem się w wirtualizację QNXa. Zadanie polegało na przedstawieniu wirtualnego środowiska z kilkoma (>=2) działającymi instancjami systemu, który wspierałby jeden z jego atutów – obsługę sieci o nazwie QNET.

Zadania podjąłem się i wykonałem je przy użyciu VM Server 1.0.3 (jakoś nie zauważył?em, że na stronie producenta była już dostępna wersja 1.0.4) oraz Momentics QNX Neutrino 6.3.2. W obu wypadkach, po uprzednim zalogowaniu się, istnieje możliwość otrzymania kluczy rejestracyjnych w ramach licencji NON-COMMERCIAL.

Jak się okazało, zadanie wcale nie było trudne. Napotkałem jedynie 2 “problemy”.
Pierwszy to konieczność wyłapania jaką kartę sieciową emuluje VM Server i czy QNX z jej driverem “pójdzie” (rozwiązaniem był devn-pcnet.so obsługujący wszystkie karty oparte o układ AMD).
Drugi problem dotyczył błędów przy instalacji i braku bibliotek niezbędnych do kompilowania kodu C/C++. Po raz kolejny chyba zawinił FlashGet i okazało się, że ściągnięte instalacyjne ISO płyty było lekko trachnięte (instalator sprawdzał sumy kontrolne archiwów z powyższymi plikami i na tym właśnie się wykładał). W międzyczasie, gdy ja walczyłem z przeciwnościami, z pomocą przyszedł tatuś i sciągnął nowiusieńkie i nie padnięte nowe ISO 😛 Tym razem wszystko poszło gładko.

Na potrzeby zaliczenia stworzyłem też mały dokumencik ze screenshotami pokazującymi całą procedurę stawiania środowiska do wirtualizacji, instalacji QNXa, odpalania na nim QNETu oraz “namnażania” kolejnych instancji systemu.
Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, to niech zgłasza się przez komentarz lub wysyłając do mnie wiadomość (email/GG/ICQ/Skype).

Poniżej screen dokumentujący jedno ze stworzonych wirtualnych środowisk (podczas “zabaw” powstały 2).

QNX 6.3.2 pod VM Server 1.0.3