odkurzacz Kärcher DS 5.800
źródło kaercher.com


Z pojawieniem się małego dziecka w domu, pojawił się u nas również Kärcher DS 5.800, odkurzacz z filtrem wodnym i filrami HEPA.
Wszystko było super i działał dobrze przez blisko 5 lat, aż do czasu gdy zaczął się sam wyłączać. Samoistne wyłączenia zdarzały się coraz częściej i w coraz mniejszych odstępach czasu. Gdy silnik/bezpiecznik ostygł, włączał się ponownie.

Przez dłuższy czas bezskutecznie próbowałem namierzyć co jest jego przyczyną. Na początku podejrzewałem, że spienia się woda i zalewa pierwszy, wewnętrzny filtr chroniący silnik, który regularnie wymienialiśmy na zamienniki, a one były dopasowane raz lepiej, a innym razem gorzej. Właśnie przez to gorzej myślałem, że to to, ale wtedy musiałoby zalewać silnik i raczej sam by się nie włączał spowrotem.

filtr zabezpieczający silnik przed wodą i pianą, numer katalogowy: 6.414-631.0
źródło kaercher.com

Zbyt wiele innych opcji nie było. Pozamawiałem osłonki na filtry z tyłu odkurzarza, ale nie wymieniałem ich jeszcze, bo nie podpasowywało pod rozwiązanie problemu.

Przy sobotnim sprzątaniu, gdy zaczął wyłączać się co 3 minuty, próbowałem zadzwonić do serwisu Kärchera, ale w weekendy i poza godzinami biurowymi nie pracuje. Próbowałem zadzwonić do jednego z większych sklepów tej marki w kraju i nawet się udało, ale Pan był w stanie poratować tylko w kwestiach sprzedażowych, a nie technicznych. Sugerował poczekać i dzwonić do serwisu w poniedziałek.

W tym momencie tchnęło mnie i wyjąłem filtry HEPA z tyłu odkurzarza, żeby zdiagnozować, czy to przypadkiem nie coś z nimi i czy nie przyduszają silnika, który pod dużym obciążeniem i z braku właściwego przepływu powietrza “dusiłby się” i grzał, a bezpiecznik termiczny powinien go wówczas odcinać.
Odziwo, po wyjęciu, silnik bez najmniejszego problemu przepracował 10 minut. Później przypomniałem sobie, że jeden wcześniej zamówiony oryginalny filtr HEPA leży w szafie, szybko wymieniłem, ponownie przetestowałem działanie i wszystko było OK.
Także jeśli ktoś ma podobne symptomy “gasnącego” silnika w DS 5.800, to nie czekajcie i śmiało polecam wymienić poniższy filtr.

filtr HEPA, numer katalogowy: 2.860-273.0
źródło kaercher.com