Na wstępie zacznę może od wyjaśnienia tytułowego pomieszania z poplątaniem i rozwikłam zagadkę tajemniczych słów. Gigapanorama to zdjęcie o rozdzielczości przekraczającej 1 gigapiksel, czyli 1000 Megapikseli (jeśli Wasza kieszonkowa małpka ma 10 Megapikseli, to musielibyście połączyć w jeden obraz 100 zrobionych nią zdjęć i to tak, żeby stykały się tylko krawędziami). W tej chwili na świecie trwa Gigapikselowy wyścig i ostatnia znanami największa panorama miała 272.31 Gigapiksela (przedstawia Szanghaj).

"Gigapanorama legionistów", czyli gigantyczna tagorama

"Gigapanorama legionistów", czyli gigantyczna tagorama

Tagorama z kolei to panorama, na którą da się nanosić tagi. Najbardziej użyteczną i najciekawszą dla widzów formą tagów są oznaczenia na zdjęciu ich samych (przykładowo można do tego celu skorzystać z pomocy Facebooka).

W ten sposób z połączenia gigapanoramy i tagoramy mamy gigantyczne zdjęcie, na którym zaznaczają się ludzie.

Gigapanorama kibiców Legii Warszawa i ADO Den Haag

W tym wpisie chciałem się odrobinę pochwalić i opisać kilka detali związanych z realizacją “Gigapanoramy Legionistów“, jak roboczo nazwaliśmy ten projekt. Jeszcze niedawno opisywaliśmy go w ten sposób:

Gigapanoramę Legionistów zarejestrowaliśmy 10 października 2010 roku, podczas “meczu, jakiego jeszcze nie było”. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny piłkarskie Legii Warszawa oraz ADO Den Haag. Cały dochód z tego charytatywnego wydarzenia został przekazany na rzecz jednego z nas – Wojtka “Legii” Wisińskiego.

Na fotografii o rozmiarach ponad 2 GigaPikseli (101810 x 20206 pikseli) znajdują się wszyscy, którzy zasiedli na trybunach Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdjęcie to stanowi unikalną pamiątkę dla każdego z uczestników październikowego wielkiego kibicowskiego święta.

Nasze przedsięwzięcie jest pierwszym tego typu w Europie i jednym z pierwszych na świecie, a zaprezentowana Gigapanorama jest największą panoramą na świecie wykonaną podczas imprezy sportowej!

Jak to wszystko wyglądała na dziś i co zmieniło się od dnia premiery, czyli 10 lutego 2011?

Cyfromania

Z cyferek opisujących projekt, które mogę upublicznić na dziś, to:

 • ponad milion odsłon,
 • blisko 1100 zaznaczonych i co bardzo ważne – potwierdzonych zaznaczeń osób (około 400 wciąż oczekuje na potwierdzenie),
 • ponad 16GB plików TIFF, które czekały na połączenie ze sobą
 • ponad 11GB wynikowego obrazu złączonej i zretuszowanej graficznie panoramy
 • prawie 600MB skompresowanych plików JPEG z pociętą na drobne kawałeczki panoramą
 • kilkaset gigabajtów danych wysłanych w Internet,
 • blisko 4 tysiące osób lubiacych naszą gigapanoramę,
 • obecność w 2 kanałach informacyjnych telewizji zajmujących się problematyką życia mieszkańców stolicy (jeden o zasięgu wojewódzkim, z sieci kablowych i telewizji naziemnej, drugi dostępny wyłącznie przez platformę salitarną i sieci kablowe),
 • publikacje na ponad 10 istotnych portalach informacyjnych, od tych dedykowanych życiu stolicy, przez skupiające się na zagadnieniach fotograficznych, a na poświęconych tematyce sportowej kończąc,
 • ponad 2 miesiące obecności w internecie,
 • kilka tysięcy wpisów umieszczonych na tablicach użytkowników Facebooka,
 • w tej chwili tagorama jest dwujęzyczna (wspiera język polski i angielski)
 • 70 komentarzy na dedykowanej podstronie gigapanoramy

Co się zmieniło?

Od dnia premiery na pewno zmieniło się tempo tworzenia takich kompleksowych projektów. Firma GigaPan, która jest producentem wykorzystanej przez nas głowicy automatycznej EPIC PRO, być może za naszą sprawą, a być może nie, dla wybranych użytkowników GigaPan upublicznił do testów wersję beta swojego rozwiązania do tagowania na zdjęciach ludzi. Patent ten nazywa się GigaTag i za wiele na jego temat wyczytać się w sieci niestety nie da. Za to jest możliwość odnalezienia w sieci kilkunastu gigapanoram, które już z powodzeniem używają rozwiązania proponowanego przez GigaPan.

Póki co jego funkcjonalność jest sporo niższa od naszej i z niepotwierdzonych plotek wynika również to, że jesteśmy dość konkurencyjni pod względem ceny, zwłaszcza w ujęciu cena/dostarczana funkcjonalność. Bardzo dużym atutem naszej oferty jest również elastyczność rozwiązania i możliwość pełnego dostosowania do wymagań klienta.

Dzięki powyższym zaletom prowadzimy aktualnie kilkanaście rozmów z osobami i firmami zainteresowanymi stworzeniem tagoram. Już niebawem będziecie mogli obserwować kolejne realizacje.
 

 

Kilka dodatkowych faktów na temat gigantycznej tagoramy:

Finalny obraz Gigapanoramy powstał dzięki współpracy trzech osób – Piotra Galasa, Radosława Piotrowskiego oraz Wojciecha Dobrzyńskiego i składa się na niego 279 zdjęć bardzo wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia łączone były ze sobą przez kilkadziesiąt godzin, następnie zostały poddane korekcie graficznej, aby po kolejnych kilkunastu godzinach utworzyć jedno wielkie zdjęcie o rozdzielczości 101810 x 20206 pikseli. Dla uzmysłowienia o jak dużym obrazie mowa warto wspomnieć, że odpowiadałby mu wysokiej jakości wydruk fotograficzny długi na ponad 8,6 m i szeroki na ponad 1,7 m.

Dlaczego Gigapanorama Legionistów jest rekordowa?

Gigapanorama Legionistów jest największą na świecie Gigapanoramą wykonaną podczas imprezy sportowej, jak również jest największą na świecie tagoramą (panoramą umożliwiającą zaznaczanie się na niej przez ludzi).
Ma ona rozmiar ponad 2 GigaPikseli (101810 x 20206 pikseli, czyli 2,057 GigaPikseli).

Ile osób zostało uwiecznionych na zdjęciu?

Według oficjalnych danych zaprezentowanych przez KP Legia Warszawa, dotyczących frekwencji na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie w rundzie jesiennej sezonu 2010/2011, mecz ten na żywo obejrzało 21 500 osób i tyle zostało uwiecznionych na zdjęciu.
Do stolicy przyjechały reprezentacje większości legijnych fanklubów. Nie zabrakło także delegacji wszystkich naszych zgód – Pogoni, Zagłębia, Olimpii, Juve i oczywiście Den Haag. Holendrzy na stadionie stawili się najliczniej. Trudno dokładnie oszacować ich liczbę, ale na pewno było ich 350-400. Większość z nich zasiadła w górnym narożniku Żylety, pozostali zaś zajęli miejsca w legijnym młynie i cały mecz uczyli się naszych pieśni.
Więcej na temat frekwencji i opis meczu można przeczytać na stronie z raportem pomeczowym, w relacji ze spotkania i relacji z trybun.

Ile czasu trwało wykonanie zdjęcia?

Mecz piłki nożnej trwa 2×45 minut. Do tego należy doliczyć przerwę pomiędzy połowami, która trwała w przybliżeniu 20 minut, co łącznie dało 110 minut na zebranie całego niezbędnego materiału.
Początkowo obawialiśmy się, że może to być czas niewystarczający do zrealizowania zaplanowanego przedsięwzięcia. Szczęście jednak nam sprzyjało i mieliśmy możliwość wykonania kilku serii zdjęć.

Z ilu zdjęć składa się Gigapanorama?

Do stworzenia Gigapanoramy posłużyło 279 zdjęć. Każde z nich miało rozdzielczość przekraczającą 10 MegaPikseli i zostało zapisane na nośniku danych w formacie surowego obrazu (tj. RAW).
Jakim sprzętem została wykonana panorama?
Panorama została wykonana półprofesjonalnym, pełnoklatkowym aparatem cyfrowym oraz obiektywem o ogniskowej 200mm i świetle 2.8. Przy jej wykonywaniu zastosowano również głowicę automatyczną Gigapan Epic PRO.

Dlaczego niektóre osoby występują na zdjęciu więcej niż raz?

Efekt ten wynika z tego, że Gigapanorama była rejestrowana podczas trwającego wydarzenia sportowego i finalnie powstała z dużej liczby zdjęć. Czas potrzebny na wykonanie każdego z nich powodował, że przemieszczający się po murawie zawodnicy oraz poruszający się po trybunach kibice mogli pojawić się na kilku klatkach i w kilku różnych miejscach, tym samym utrudniając dokładne złożenie finalnego obrazu. Świadomie pozostawiając te niedoskonałości chcieliśmy również pokazać, że rejestrowaliśmy bardzo dynamiczne wydarzenie.

Ile czasu trwały przygotowania do realizacji projektu?

Pierwsze przygotowania do projektu rozpoczęły się na niecały miesiąc przed meczem Legia – Den Haag.

Ile czasu zajęło przygotowanie finalnej wersji panoramy?

Przygotowanie finalnej wersji Gigapanoramy zajęło kilka tygodni. Po około miesiącu dysponowaliśmy już dość dobrze działającym prototypem, a ponad miesiąc później panorama przypominała już tę, którą można oglądać dzisiaj.

Ile osób liczył zespół pracujący nad projektem?

Przez pełen okres trwania projektu w jego realizacji uczestniczyło łącznie 5 osób.

Jakie dane zbierane są przy zapisywaniu zaznaczenia na Gigapanoramie i co się z nimi dzieje?

Nie zbieramy i nie przechowujemy żadnych danych osobowych. Przy zaznaczaniu osób na Gigapanoramie zapisywany jest tylko identyfikator Twojego konta Facebook i pozycja, w której zaznaczenie ma zostać zapamiętane. Zaznaczenie na zdjęciu jest całkowicie dobrowolne.

 

Jesteś zainteresowany współpracą/zamówieniem tagoramy?

Dla kogo przeznaczona jest tagorama? Dla tych wszystkich, którzy mają interes w zaangażowaniu w swoją działalność użytkowników portali społecznościowych, których można skupić w jednym miejscu, w jednym czasie i zrobić im zdjęcie pamiątkowe. Żeby nie być gołosłownym, to takie projekty świetnie sprawdzają się przede wszystkim przy okazji dużych imprez masowych, takich jak koncerty, festiwale, zloty, mecze piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, hokeja, czyli wszędzie tam gdzie można liczyć na wysoką frekwencję widzów.

Jeśli jesteś organizatorem jednego  z powyższych wydarzeń lub jeśli jesteś najzwyczajniej w świecie zainteresowany współpracą z nami, masz do wykonania tagoramę lub już taką wykonałeś, a potrzebujesz opcji zaznaczania na niej ludzi przy użyciu portalu społecznościowego Facebook, to zapraszam do kontaktu. Namiary na mnie (email oraz numer telefonu) znajdują się w lewej, dolnej części tej strony.

Jesteśmy również otwarci na inne, bardziej nietypowe propozycje, choćby integrację z kilkoma portalami społecznościowymi na raz.

 

About more details, a specially technical one, you can read at our topic in krpano forum:

http://krpano.com/forum/wbb/index.php?page=Thread&postID=23993

You can also use google translator to translate this post to another languages.

You can go and visit gigapanorama.